Mölnlycke Health Care
Kompletní ošetření kůže

Zde naleznete nejčastější otázky a odpovědi v kategorii lupénka. Nenaleznete-li odpověď na svou otázku, neváhejte a kontaktujte nás, rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.

Jak poznám lupénku?

Při lupénce se tvoří malé záněty na kůži, tělo se tím vyrovnává tak, že se kožní buňky rychle rozmnoží, aby kůži uzdravily. Vznikají tak ložiska odlupující se kůže. Existuje několik forem luénky. Nemoc vždy diagnostikuje s jistotou lékař.

Je lupénka nakažlivá?

Ne, lupénka je autoimunitní nemoc a není nakažlivá.

Dá se lupénka vyléčit?

Bohužel, lupénka je nevyléčitelná. Ale je možné výrazně zmírnit její projevy, při velmi úspěšené léčbě, vymizí příznaky zcela.

Jaké léky mi lékař předepíše?

To je velmi individuální, záleží na věku pacienta, celkovém zdravotním stavu t tom, jak vážně se lupénka projevuje. Lokálně se používají léky k odtranění šupinke suché kůže.

Na lehké a středně těžké formy lupénky vám lékař může předepsar retinoidy, ke krátkodobé léčbě se také používají kortikosteroidy. Velmi často se také předepisuje fototerapie. V neposlední řadě vám doporučí masti k hydratování kůže.

Jak si mohu pomoci sám?

  • dbejte na péči o pokožku, promazávejte jí vhodnými mastmi a krémy
  • neškrábejte se, ani neodstraňujete šupinky kůže násilím
  • snažte se chránit kůži před podrážděním
  • noste oblečení, které kůži nedráždí (volnější a přírodní materiály)
  • vyhýbejte se všem dráždivým vlivům a alergenům

Musím změnit svůj životní styl?

Musíte je přizpůsobit, ale ne zcela změnit. Musíte se vyvarovat stresu a dráždivých vlivů (což jsou často klasické alergeny a obyčejné čistící prostředky).

Jaké aktivity nesmím dělat s lupénkou?

To je velmi individuální. Záleží na tom, co přesně vadí vám. Obecně se vyvarujte aktivit, které dráždí kůži, neměli byste se hodně zpotit (například při sportu).

Myslím, že mám lupénku, jak se to pozná?

Jako laik to nikdy nepoznáte s jistotou. Navštivte dermatologa, který určí správně diagnózu.

Lupénka zcela vymizela, proč se musím nadále léčit?

Protože lupénka je vrozená a tudíž nevylečitelná. Může se tedy kdykoli zase vrátit. I nadále se vyhýbejte dráždivým vlivům a pravidelně hydratujte pokožku.

facebookgoogle_plus