Co způsobuje lupénku

Co přesně je příčinou lupénky bohužel s jistotou nikdo neví, což je také důvod, proč se nedá nemoc zcela vyléčit. Jedná se o autoimunitní chorobu a je jisté, že u většiny osob, které psoriáza postihuje, hraje podstatnou roli genetika. Jestli máte dědičnou predispozici po rodičích, zvyšuje se i šance výskytu lupénky. Pokud má onemocnění jeden z rodičů, tak je to 8 - 30 %, mají-li chorobu oba rodiče šance se zvyšuje na 41 - 75 %. Bohužel se lupénka může objevit i u jedinců, kteří v rodině toto onemocnění nemají.

Předpokládá se, že onemocnění mohou zhoršovat či dokonce i vyvolat vnější podněty. Jedná se především o spálení sluncem, příliš suchý vzduch, nízké teploty, tření kůže a poranění kůže. Všechny tyto faktory totiž způsobují suchou kůži.

Jaké jsou další příčiny výskytu lupénky?

Špatná životospráva

Negativní vliv mají především alkohol, cigarety, nedostatek spánku a obezita. Stejně jako u jiných nemocí, může být za zhoršením lupénky psychická či duševní příčina - stres.

Hormonální změny

U někoho lupénku vyvolá či zhorší i hormonální změna - puberta, menstruace, těhotenství, přechod.

Infekce

Jde především o infekci zubů a horních cest dýchacích (angíny).

Chemie a léky

Vliv mohou mít také léky na snížení vysokého tlaku, očkování či chemické přípravky, které se vám dostanou na kůži, kterou dráždí či leptají.

Produkty na ošetření lupénky