Co způsobuje lupénku

Co přesně je příčinou lupénky bohužel s jistotou nikdo neví, což je také důvod, proč se nedá nemoc zcela vyléčit. Jedná se o autoimunitní chorobu a je jisté, že u většiny osob, které psoriáza postihuje, hraje podstatnou roli genetika. Jestli máte dědičnou predispozici po rodičích, zvyšuje se i šance výskytu lupénky. Pokud má onemocnění jeden z rodičů, tak je to 8 - 30 %, mají-li chorobu oba rodiče šance se zvyšuje na 41 - 75 %. Bohužel se lupénka může objevit i u jedinců, kteří v rodině toto onemocnění nemají.

Předpokládá se, že onemocnění mohou zhoršovat či dokonce i vyvolat vnější podněty. Jedná se především o spálení sluncem, příliš suchý vzduch, nízké teploty, tření kůže a poranění kůže. Všechny tyto faktory totiž způsobují suchou kůži.

Jaké jsou další příčiny výskytu lupénky?

Špatná životospráva

Negativní vliv mají především alkohol, cigarety, nedostatek spánku a obezita. Stejně jako u jiných nemocí, může být za zhoršením lupénky psychická či duševní příčina - stres.

Hormonální změny

U někoho lupénku vyvolá či zhorší i hormonální změna - puberta, menstruace, těhotenství, přechod.

Infekce

Jde především o infekci zubů a horních cest dýchacích (angíny).

Chemie a léky

Vliv mohou mít také léky na snížení vysokého tlaku, očkování či chemické přípravky, které se vám dostanou na kůži, kterou dráždí či leptají.

Produkty na ošetření lupénky

Pokračováním prohlížení těchto stránek dáváte souhlas se zpracováním cookies v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.