Atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje právě v dětském věku mezi 1 a 5 rokem, ale může se stát, že se s ním dítě už narodí. Tímto onemocněním trpí 15-30 % dětí z celé populace a největší vliv mají geny, tedy přesněji řečeno dědičná predispozice. Riziko toho, že se u dítěte projeví, se zvyšuje podle toho, zda má alergické onemocnění či přímo atopický ekzém jeden z rodičů či oba dva. Určitě si nechte to, zda se jedná o atopický ekzém potvrdit či vyvrátit kožním lékařem. U malých dětí se často objevují i jiné druhy ekzémů a opruzenin, které na rozdíl od atopické dermatitidy, nejsou trvalým onemocněním.

Projevy u dětí i dospělých jsou podobné. V důsledku citlivé a nedostatečně hydratované pokožky je kůže suchá až šupinatá, dochází k jejímu odlupování a zarudnutí, postižená oblast svědí. Objevit se mohou puchýřky, vyrážka či otok. U dětí se nejčastěji objeví ekzém nejprve na obličeji, následně na loktech, hřbetech rukou, zápěstí a v loketních a podkolenních jamkách. Projevit se však může i na jiných místech.

Epaderm

Co pomáhá na atopický ekzém u dětí? Nejvíce určitě hydratace pokožky, kterou musíte mazat, mazat a mazat. Ve spolupráci s lékařem vyberte vhodné krémy a masti, které pokožku dostatečně zvlhčí. Odborně se těmto přípravkům říká emoliencia. Dále je důležitá vhodná strava a zamezení kontaktu dítěte se spouštěči, které mohou ekzém zhoršovat. Naše produkty Epaderm jsou vhodné i pro děti. Epaderm Cream je ideální na mírnější příznaky atopického ekzému či jako preventivní péče. Mast Epaderm Ointment pomůže při středních a vážných projevech ekzému. Speciálně pro děti jsme vyvinuli také řadu funkčního oblečení Tubifast Garments. Oděv snižuje potřebu škrábat se až o 60 %, díky tomu se zlepšuje kvalita spánku i psychická pohoda. Oděvy chrání pokožku, udržují mast (brání jejímu setření) a jsou z příjemného materiálu bez švů.

U dětí může být nepříznivým faktorem především stres. Jaký může mít dítě stres? Ze školy, vysokých nároků od rodičů či ze strany učitele/spolužáků i z napětí mezi rodiči či střídavé péče. Atopické dítě by se mělo vyhnout také alergenům - ve vzduchu (pyl, prach, roztoči, zvířecí srst) i potravě (často se projevuje alergie na kravské mléko, lepek a další), nevhodnému oblečení (příliš upnuté či neprodyšné) a kosmetice, fyzické námaze (pot zhoršuje ekzém). Nemoci nepomůže ani nachlazení a očkování. Naopak důležité je nezapomenout každodenně pokožku ošetřovat - mazat.


Máme pro vás několik tipů, jak ještě dítěti s atopickým ekzémem pomoci.

  • Ostříhejte dítěti nehty, aby si nemohlo pokožku škrábat. Pokud se jedná o malé dítě, zkuste mu na noc dávat rukavičky, aby si ve spánku neškrábalo kůži.
  • Naučte dítě techniky na odvedení pozornosti od svědění, aby se naučilo soustředit i na něco jiného a zbavilo se nutkání škrábat se.
  • Projevujte dítěti o to více lásky a podpory. V určitém věku může dítě trápit především ekzém na viditelných částech kůže, kvůli kterým se může stát středem pozornosti či v horším případě šikany.
  • Naučte dítě, jak má informovat své vrstevníky ve školce či škole o svém onemocnění. Předejdete tím nepříjemným situacím, kdy se děti budou atopika bát či štítit.

Produkty na ošetření atop. ekzému