Lupénka na nehtech

V Česku lupénkou trpí až 2 % obyvatel, jedná se tedy o zhruba 200 000 osob. Ve většině případů se psoriáza projevuje na kůži, a to v podobě menších či větších ložisek. Ta jsou zarudlá a pokrytá stříbřitými šupinkami, které se odlupují, někdy mohou i svědit. Avšak až u 55 % psoriatiků se objevuje také lupénka na nehtech. Pokud dotyčná osoba trpí navíc psoriatickou artritidou šance, že se projeví i lupénka nehtů se zvyšuje na 86 %. Na druhou stranu se až u 5 % pacientů objevuje psoriáza nehtů s tím, že se vyskytuje opravdu pouze na nehtech a žádné další kožní projevy osoby nemají. Nejčastěji lupénka nehtů poskytuje osoby nad 40 let.

Jak lupénka na nehtech vypadá?

Objevit se může na nehtech na rukou i nohou. Oproti psoriáze na kůži má však jiné projevy, které většinou působí jako abnormality nehtů. Na nehtech postižených lupénkou jsou viditelné dolíčky (tzv. dolíčkování, vypadá jako by do nehtu někdo píchal špendlíkem), dochází k odbarvení či naopak zabarvení povrchu nehtů - objevují se žluté, hnědé a žlutohnědé skvrny pod nehtovou ploténkou (tzv. olejové skvrny). Dále se objevuje třepení, drobení a tvoří se příčné linie.

U někoho dochází i k dalším nepříjemnostem.

  • K zesílení nehtů, které může být velmi nepříjemné. Nehty se pak nedají klasicky ostříhat a může dojít k onychogryfóze, která postihuje především nehty na nohou. Takto postižený nehet je velmi tlustý (silný), hrbolatý a jak roste, kroutí se jako beraní roh.
  • Ke zbytnění nehtového lůžka, které se začne lžičkovitě prohýbat nahoru.
  • K tzv. klešťovému nehtu. Objevuje se především na rukou a dochází k němu při zbytnění nehtového lůžka, když se na místo do oblouku začne svírat do V. Nehet pak svírá nehtové lůžko čím dál větší silou a způsobuje bolest.
  • K nepříjemnému zarůstání nehtů, které způsobuje zánět nehtového valu. Ten je někdy natolik bolestivý, že znemožňuje obutí boty a chůzi.
  • K odloučení nehtů od nehtového lůžka (odpadnutí nehtu).

Může být obtížné rozeznat lupénku nehtů od jiných onemocnění jako je plíseň nehtů (mykóza), proto se vždy poraďte s lékařem.

Stejně jako u klasické lupénky na těle, ani u té na nehtech není zcela jasná příčina. Částečně ji způsobuje dědičná predispozice, ale vyvolat ji mohou i traumata nehtu - nevhodné nošení obuvi, zatrhnutí nehtu či kůžičky nehtového lůžka, nešetrná manikúra/pedikúra.

Co na lupénku nehtů pomáhá?

Důležitá je prevence. Nehty si nekousejte ani neodtrhávejte, naopak si je pečlivě zastříhávejte nůžtičkami na krátko. Pozor, nestříhejte si nehty do obloučků, to nahrává zarůstání nehtů. Případné ostré hrany nehtů však můžete zapilovat. Doporučuje se používat bezbarvý lak, který nehet chrání. Pokud rádi pracujete na zahradě, anebo se věnujete činnostem, kde hrozí zlomení či zatržení nehtu, používejte rukavice. Co se týče nehtů na nohách, vyhýbejte se těsné obuvi, která na nehty tlačí, raději zvolte pohodlnou obuv.

Je-li už na prevenci pozdě a lupénka nehtů se projevila, sáhněte po protizánětlivých krémech a také hydratačních přípravcích jako je Epaderm. Promazávejte především okolí nehtů, ale přípravky nanášejte i na nehet samotný. Někdy se i při léčbě psoriázy nehtů doporučuje fotoléčba a biologická léčba.

Produkty na ošetření lupénky