Jak poznat lupénku

Možná se ptáte z čeho lupénka vlastně vzniká. Při onemocnění psoriázou se na kůži tvoří malé záněty, tělo se s tím vyrovnává tak, že se kožní buňky rychle množí, aby kůži uzdravily. Zatímco u zdravého člověka kožní buňky rostou a obnoví se po celém těle po 4 týdnech (28 dní), při lupénce tento proces trvá pouhé 4 dny. Tím dochází k nadměrné tvorbě kožních buněk. Ty nejsou dostatečně vyvinuté a jsou náchylnější k zánětu, a tak se celý proces obnovy kůže opakuje - opět během 4 dnů. V důsledku toho se kůže vrší, tvoří se šupinky, které se následně odlupují.

Jak poznat lupénku?

U každého člověka se příznaky psoriázy liší, ale začínající lupénku poznáte především díky vyvýšeným červeným ložiskům, která jsou pokryta lesklými šupinkami kůže, které odpadávají jako šupinky vosku. Mezi další obecné projevy lupénky patří drsný hrbolatý povrch nehtů, žlutohnědé skvrny (tzv. olejové skvrny) na nehtech, svědění a pálení kůže na místech výskytu šupinek a v horších případech také výskyt puchýřků naplněných hnisem a záněty či ztuhlost kloubů. Při poškrábání kůže psoriatika se může objevit tečkovité krvácení.

Zmíněné příznaky lupénky se mohou objevit kdekoliv na těle a bohužel se nevyhýbají ani hlavě, vlasům a genitáliím. Nejčastěji se však lupénka vyskytuje na velkých kloubech, tedy na loktech a kolenou. Na rozdíl od ekzému, který se projevuje na vnitřní straně, se lupénka objevuje na vnější straně kolen a loktů. U 10 - 20 % psoriatiků se rozvine také onemocnění kloubů, takzvaná psoriatická artritida, což je chronický zánět kloubů. Kromě kůže lupénka postihuje i nehty na rukou i nohou.

Pokud se u vás objeví příznaky lupénky, vždy nechte stanovení diagnostiky na kožním lékaři, aby nedošlo k záměně za jiné kožní onemocnění. Pokud však trpíte na suchou kůži, tak určitě můžete zahájit promazávání kůže, aby byla pokožka vláčná. Při lehčích projevech je vhodný Epaderm Cream, pokud jsou projevy vážnější, zvolte hutnější mast Epaderm Ointment.

Produkty na ošetření lupénky