Lupénka na obličeji

Lupénka postihuje v Evropě a USA 1,5 - 7 % osob, v Česku máme v populaci zhruba 2 % psoriatiků. Onemocnění má 7 různých druhů, některá jsou velmi častá, jiná vzácná. Nejrozšířenějším druhem lupénky je takzvaná ložisková (plaková) forma, která postihuje 80 - 90 % osob s touto chorobou. Ta se projevuje ložisky (fleky) na kůži, které mají červené ohraničení a jinak jsou stříbřitá a pokrytá spoustou malých šupinek, které se odlupují.

Zmiňovaná ložiska se objevují především v oblasti kloubů - kolena, lokty, prsty, ale u 1 z 5 osob trpící ložiskovou formou nemoci se lupénka objevuje také v obličeji.

V jakých částech obličeje se psoriázy projevuje?

  • V 76 % případů v horní části čela.
  • V 52 % případů ve spodní části čela.
  • Ve 39-46 % případů kolem uší a na uších.
  • Ve 39 % na lících.
  • Vzácně také v okolí úst a na očních víčkách.

Skoro všechny pacienty s lupénkou v obličeji trápí projevy také na pokožce hlavy a ve vlasech. O tomto tématu se dozvíte více informací zde.

V čem se liší projevy v obličeji oproti ostatním částem těla?

Především v obtížnosti léčby. Pokožka obličeje je tenčí než kůže na zbytku těla, proto je citlivější a navíc je také náchylnější ke styku s faktory, které nemoc zhoršují - vystavení slunci, poranění kůže či infekce. Především u žen a dětí je pak důsledkem lupénky v obličeji problém se sebevědomým a psychikou. A pak jsou tu také vedlejší efekty lupénky v obličeji. Postihne-li oči, dochází k zanícení a někdy se mohou víčka dokonce slepovat a postižený může mít potíže s viděním. U lupénky v/na uších může dojít k blokaci zvukovodu a horšímu slyšení.

Jak tedy na psoriázu v obličeji vyzrát?

Důležitá je lokální léčba spočívající v aplikaci krému a masti. Epaderm Cream i Epaderm Ointment je možné používat i na obličej. Přípravek však aplikujte v malém množství a dejte pozor, aby se nedostal do kontaktu s očima.

Pokud používáte make-up je možné, že s tím budete muset na nějaký čas přestat, případně se poraďte s lékařem, aby vám doporučil, jaké přípravky má či nemá make-up obsahovat, aby nedocházelo ke snížení účinnosti léčiv a mastí. Při umývání obličeje používejte pouze produkty určené na velmi citlivou pleť, sušte se jen jemnými poklepáními ručníkem (nikoli třením) a vždy po umytý tváře naneste hydratační krém/mast. Pozor na déšť, vítr, velkou zimu i sluneční záření - před odchodem ven byste měli použít ochranný krém (při pobytu na slunci s dostatečným UV faktorem). Vyhýbejte se místům s cigaretovým kouřem a suchým ovzduším.

Produkty na ošetření lupénky