Lupénka na končetinách

Lupénka se nejčastěji vyskytuje na těch částech těla, kde je kůže velmi namáhána (především mechanicky). Jedná se tedy hlavně o oblasti velkých kloubů - lokty, zápěstí, prsty, kolena, kotníky. U někoho se dokonce psoriázy projeví na dlaních či chodidlech (ploskách nohou).

Lupénka na končetinách může dát pořádně zabrat. Při vážnějším průběhu může například lupénka na chodidle znepříjemňovat chůzi, na rukou pak zase vaření či psaní. Kromě klasických ložisek, která jsou vystouplá a pokrytá šupinkami, které se odlupují, může docházet i k výskytu bolestivých pustul (drobných pupínků, které jsou plná hnisu), které praskají a tím způsobují na kůži trhlinky, které mohou praskat až do krve.

Co lupénku způsobuje bohužel není jasné, ale častými spouštěči jsou některé léky, nevhodné kosmetické přípravky, infekce, špatná životospráva a hormonální změny. Zkuste vypozorovat, které faktory by mohly ovlivňovat výskyt psoriázy u vás a pokuste se jim vyhnout.

Pokud vás trápí lupénka na končetinách, máme pro vás pár tipů.

  • Vyhýbejte se infekci a zraněním. Jakákoliv ranka se může stát příčinou projevů lupénky, nebo vést k infekci a zhoršení stavu.
  • Vyhněte se lodičkám a jiné nepohodlné obuvi, ve které se třeba potí noha. Noste bavlněné ponožky a pohodlnou obuv, která vás netlačí.
  • Na spaní aplikujte na chodidla krém a natáhněte si bavlněné ponožky, které zabrání setření krému a pomohou ho pokožce lépe vstřebat.
  • V chladném počasí chraňte své ruce před mrazem rukavicemi, ideálně vyrobených z přírodních materiálů, aby nedráždily kůži.
  • Minimálně 2x denně umyjte ruce teplou vodou (pozor, ne horkou a ani studenou), následně je jemně, ale pečlivě osušte. Aplikujte krém na zvlhčení a zvláčnění pokožky a nechte ho dobře vstřebat, ruce o nic neotírejte.
  • Na noc si natřete ruce krémem a nasaďte si bavlněné rukavice, které pomohou se vstřebáním krému a zabrání případnému otření.

Produkty na ošetření lupénky