Lupénka u miminek a kojenců

Lupénka se nejčastěji projeví mezi 10. až 40. rokem života, případně mezi 40. až 50. rokem pokud nemoc není v rodině. Bohužel se psoriáza nevyhýbá ani miminkům a kojencům. U miminek jsou nejčastěji ložiska v oblasti, kde má plenky a později se může objevit i v kožních záhybech, na tvářích či rukou.

Že jde o lupénku poznáte podle zarudlých vystouplých ložisek (fleků), na kterých je stříbřitá šupinkatá kůže, která se odlupuje. Většinou se neprojevuje svěděním, ale při zhoršení stavu se může právě svědění či bolest objevit. V případě, že máte podezření, že má vaše miminko lupénku, určitě navštivte dermatologa. Nikdy diagnózu lupénky nestanovujte sami bez odborné pomoci.

Léčba lupénky u kojenců je velmi specifická a většinu metod, které se používají u dospělých, nelze aplikovat. Spočívá tedy především v pravidelném a důkladném promazávání pokožky vhodnými přípravky, které kůži udrží hydratovanou a vytvoří na ní ochrannou bariéru. Už od kojeneckého věku je vhodné používat Epaderm Cream, v případě vážnějších projevů lupénky mast Epaderm Ointment. Používejte také zvlhčovače pokožky.

Tip: Zkuste léčebnou koupel. Stačí do vody přidat ovesnou mouku, která kůži zvláčňuje a hydratuje. Ověřte si však, že miminko není na oves alergické. Univerzálním řešením je pak přidat do koupele 4 g krému či masti Epaderm, i tato koupel působí blahodárně. Miminko nekoupejte déle než 10 minut (pak dochází naopak k vysušování pokožky), jemně avšak pečlivě jej osušte a následně aplikujte krém či mast.

Produkty na ošetření lupénky