Atopický ekzém v obličeji

Atopický ekzém se projevuje na všech částech těla, avšak na některých místech se objevuje častěji. U miminek a kojenců je nejčastějším místem výskytu právě obličej a bohužel se ekzém v obličeji nevyhýbá ani starším dětem a dospělým. Ložiska výskytu mohou být opravdu po celém obličeji - kolem úst a očí, na očním víčku, bradě, čele i tvářích, ale také kolem obočí, na krku či pokožce na hlavě a ve vlasech. Na problematiku ekzému ve vlasech se zaměřujeme zde.

Jedná se o jedno z nejproblematičtějších míst výskytu ekzému, protože kůže na obličeji bývá velmi citlivá i normálně, natož když se na ní objeví toto onemocnění. Kromě typických problémů jako je zarudnutí a svědění navíc může výskyt ekzému na obličeji působit špatně i na psychiku a celkovou duševní pohodu atopika.

U miminek se ekzém objevuje ve formě suché kůže s červenými skvrnami či puchýřky. Situace ztěžuje fakt, že malým dětem z úst vytékají sliny, které kůži obličeje dráždí a tím se ekzém ještě zhoršuje. U starších dětí se ekzém objevuje ve větší míře a to především na krku. U dospělých pak kdekoli v obličeji s tím, že pokožka je v daném místě suchá až šupinatá, může dojít k jejímu popraskání. Postižený má nutkání si dané míst škrábat, protože svědí a v horším případě může dojít k rozsetí puchýřků či mokvání.

V důsledku atopického ekzému může dojít k dalším obtížím. U někoho se následkem otoku objeví pod dolními víčky Dennie-Morganovy linie, což jsou kruhy v kůži. Někoho zase trápí hyperpigmentace víček, kdy je oblast očí tmavší než okolí obličeje, anebo Hertogovo znamení, které označuje prořídnutí obočí ve vnější části. V neposlední řadě může docházet k zánětu ústních koutků.

Ekzém v obličeji trápí o něco více ženy, které mají rádi kosmetiku a líčení a v důsledku suché kůže nemohou používat většinu běžných kosmetických produktů. I tak se však líčení vzdávat nemusíte, stačí vybrat vhodnou dekorativní kosmetiku a správně o svou pokožku pečovat. Pokud používáte make-up, zvolte nějaký bez vonných a konzervačních látek, které pleť dráždí. Před nanesením make-upu vždy použijte podkladovou bázi, které pokožku zvlhčí a make-up ji pak nebude tolik vysušovat. Každý den svou pleť šetrně odličte, nikdy nechoďte spát s make-upem na pleti, která pak nebude moci "dýchat".

Ať už atopickou dermatitidou trpí dítě, žena nebo muž, ve všech případech je základem dostatečná hydratace pokožky. Každý den používejte vhodné krémy či masti, takzvaná emoliencia, která pokožku zvlhčí a vytvoří na ní ochrannou bariéru. Jaké přípravky jsou vhodné?

Ty, které mají co nejméně složek. Je to snadné, čím více složek v krému či masti je, tím se zvyšuje šance, že na některou z nich bude vaše pokožka nepříznivě reagovat. Proto platí heslo - čím méně složek v krému je, tím lépe. Produkty Epaderm Cream a Epaderm Ointment jsou ideální pro všechny věkové kategorie. Oba obsahují pouze 5 složek, takže je velmi malá šance vzniku nepříznivých reakcí.

Produkty na ošetření atop. ekzému