Lupénka (psoriáza)                    

Lupénka, která je známá též jako psoriáza, je zánětlivé kožní onemocnění a je autoimunitního původu. Je neinfekční a není ji tedy možné přenést na další osobu. Trpí jí zhruba 2 % populace, v Česku ji tedy má asi 200 000 osob. Pokud se podíváme na údaje z celé Evropy a USA, tak v populaci psoriázou trpí 1,5 - 7 % lidí. Některé druhy lupénky jsou častější u žen, ale obecně lze říci, že lupénka postihuje ženy i muže stejně.

Nejčastěji se lupénka objevuje u osob, které k ní mají dědičnou predispozici. Pokud jeden z rodičů touto nemocí trpí, je pravděpodobnost, že se projeví u dítěte 8 - 30 %. Pokud mají lupénku oba rodiče, tak se šance zvyšuje na 41 - 75 %. Postihnout však může kohokoliv, i pokud rodiče tímto onemocněním netrpí.

Zpravidla se lupénka objeví mezi 10. až 40. rokem života v případě, kdy jeden či oba rodiče psoriázu mají, anebo po 40. roce života, a to v případě, kdy onemocnění v rodině není.

V čem tedy onemocnění lupénkou spočívá? Jedná se o to, že u normálního zdravého člověka trvá proces přirozené regenerace kůže nepřetržitě a celá pokožka se obnoví za 4 týdny (28 dní). U osob, které trpí lupénkou, je tento proces mnohonásobně zrychlený. Přesněji řečeno probíhá 7x rychleji a kůže se tak obnovuje každé 4 dny. Dochází tak k nadměrné tvorbě kožních buněk, ale ty nejsou dostatečně vyvinuté a jsou náchylnější k zánětům. V důsledku toho se kůže vrší, tvoří se šupinky, které se následně odlupují.

Jelikož se jedná o autoimunitní chorobu, jak už jsme zmínili, není bohužel lupénku možné nikdy zcela vyléčit. Ale s pomocí léků je možné i s lupénkou žít takřka normální plnohodnotný život.

Základem zlepšení stavu je vhodná léčba. Tu vždy konzultujte s kožním lékařem, protože dle druhu lupénky může zvolit odlišnou léčbu. V každém případě a pro všechny druhy psoriázy je hlavní hydratace. Tedy hodně pít, aby se kůže nevysušovala a také se pravidelně mazat krémem či mastí. Epaderm Cream je ideální při začínající lupénce, anebo jako prevence. Mast Epaderm Ointment oceníte při středním a vážném průběhu nemoci.

Koho se to týká?

Oblasti lupénky?

Produkty na ošetření lupénky