Jaké jsou příčiny výskytu atopického ekzému

Hlavní příčinou výskytu atopického ekzému u dětí i dospělých je dědičná predispozice. V případě, že má jeden z rodičů alergické onemocnění (nemusí jít přímo o atopickou dermatitidu), je riziko, že bude mít dítě atopický ekzém 20-40 %. Pokud mají nějakou alergii oba rodiče, riziko se zvyšuje na 40-60 %. Pokud mají či měli oba rodiče přímo atopický ekzém, riziko je 60-80 %.

To, že má dítě ke zdědění sklon však nemusí znamenat, že se atopický ekzém objeví, případně se může projevit jen v lehké formě (suchá pokožka, kůže náchylná k zarudnutí apod.). Pokud jste si vědomi toho, že máte dědičnou predispozici k atopickému ekzému, snažte se vyhýbat takzvaným spouštěčům. Atopický ekzém často bývá alergickou reakcí, kterou vyvolal spouštěč. Tím je často pocení, suchý vzduch, cigaretový kouř, prach, pyl, roztoči, zvířecí srst, ale také slunění (opalování) či nevhodné kosmetické přípravky. Vinu mohou mít i hormonální výkyvy, které se však ovlivnit nedají - puberta, menstruace, těhotenství. V neposlední řadě svou roli částečně hraje také psychika a stres.

Tyto uvedené faktory nemusí být jenom tím, co atopický ekzém způsobuje, ale také tím, co ho zhoršuje. Pokud tedy atopik jste, snažte se těmto škodlivým vlivům vyhýbat, aby se vaše onemocnění zlepšovalo. Nejlepší, co pro svou pokožku můžete udělat, je dostatečná hydratace. Epaderm Cream se hodí při lehčích projevech atopického ekzému, ale je vhodný také jako prevence. Epaderm Ointment je hutnější mast ideální při středních a silnějších projevech nemoci.

Produkty na ošetření atop. ekzému