Druhy atopického ekzému

Atopický ekzém můžeme rozdělit na 3 fáze, které se dělí s ohledem na věk atopika. Podle těchto fází může lékař lépe určit příčinu vzniku atopického ekzému, ale také stanoví vhodnou léčbu.

Kojenecká fáze

Kojenecká fáze atopického ekzému se projevuje v prvním a druhém roce. Nejčastěji se projeví mezi druhým a šestým měsícem jako suchá, drsná či zarudnutá pokožka. U miminek se vyskytuje především v obličeji (tváře, čelo, vlasy, uši, krk) a na končetinách. Příčinou bývá potravinová alergie (stačí, že problematickou potravinu zkonzumuje matka a k dítěti se dostane přes mateřské mléko), prořezávání zoubků, očkování či infekce. Více se o atopii u miminek a kojenců dozvíte zde.

Dětská fáze

Dětská fáze atopického ekzému se objevuje mezi druhým a dvanáctým rokem života. Svědivá kůže se může objevit kdekoliv na těle, nejčastěji to však v tomto věku bývá na končetinách (loketní a podkolenní jamky), zápěstí, šíje a krk. Na postižených oblastech se objevuje drsná či zarudlá kůže, která svědí. Někdy se objeví i puchýřky. Dobrou zprávou je, že až 75 % dětí se v dětské fázi zbaví příznaků atopického ekzému a je-li dodržovaná prevence, nemusí se v pozdějších letech objevit znova. Více se o atopii u dětí dočtete zde.

Adolescentní a dospělá fáze

Adolescentní a dospělá fáze atopického ekzému postihuje děti od 12 let a dospělé osoby v jakémkoli věku. Intenzita atopického ekzému po pubertě klesá, takže případné projevy jsou mnohem mírnější a většinou nedochází ke svědění pokožky. U dospělých se ekzém projevuje především na končetinách (ruce - loketní jamky, prsty, zápěstí, nohy - podkolenní jamky, prsty, plosky nohou), obličeji (tváře, rty), ale i v intimních oblastech (genitálie a bradavky). Hlavním příznakem je hrubá kůže. Více se o atopickém ekzému u dospělých dozvíte zde.


Někdy se atopický ekzém dělí ještě na dvě další fáze, a to podle charakteristiky nemoci. Jedná se o latentní a akutní fázi.

Latentní fáze

Latentní fáze nebo-li remise je ta příjemnější. Pokožka je sice suchá, podrážděná, zarudlá a někdy se i loupe, ale nesvědí a stav se nezhoršuje. V této fázi lze aplikovat snazší léčbu, která spočívá především v dostatečné hydrataci (mazání) pokožky kvalitními krémy a mastmi.

Akutní fáze

Akutní fáze nebo-li vzplanutí je nepříjemnější. Kůže je velmi zarudlá, zaněcuje se a svědí. V této fázi se také může začít ekzém projevovat na dalších částech těla než doposud. Pokud u vás dojde k fázi vzplanutí, poraďte se o vhodné léčbě se svým lékařem.

Ve všech fázích atopického ekzému své kůži pomůžete dostatečnou hydratací. Přípravky Epaderm obsahují jen 5 složek, pokožku tedy nedraží a velmi intenzivně ji hydratují.

Produkty na ošetření atop. ekzému