Nejčastější otázky o atopickém ekzému

Jak poznám atopický ekzém?

➤ Atopický ekzém se projevuje šupinatými ložisky a zarudnutím kůže, výskytem pupínků a puchýřků, které velmi svědí. Dalším projevem jsou stroupky a drobná vyrážka. Projevy jsou ale velmi často individuální, nemoc by měl vždy diagnostikovat lékař.


Je atopický ekzém nakažlivý?

➤ Nemusíte se bát, nemoc nakažlivá není a k přenosu nemůže dojít žádným způsobem.


Je atopický ekzém vyléčitelný?

➤ Bohužel ne, jedná se o vrozenou nemoc, takže se vyléčit nedá. Ale díky moderním lékům lze příznaky nemoci takřka úplně potlačit. Základem je promazávání a hydratace kůže s čímž vám pomůže Epaderm Cream a Epaderm Ointment.


Jaký je rozdíl mezi atopickým ekzémem, dermatitidou a atopií?

  • Atopie je označení pro dědičnou formu různých alergií (astma, alergická rýma, atopická dermatitida).
  • Atopická dermatitida je oficiální označení chronického, zánětlivého onemocnění. Častěji se však používá označení "atopický ekzém", který je však spíše kožním projevem atopické dermatitidy.
  • Atopický ekzém je kožní projev atopické dispozice.

Jaké léky mi lékař předepíše?

➤ Lékař může předepsat antihistaminika (léky na alergii), která pomáhají zmírnit svědění a zarudnutí kůže, případně i léky na zlepšení imunity. Dále vám doporučí, abyste kůži mazali vhodném krémem – tzv. emolienciem. U akutních případů je možné předepsat také kortikosteroidy a ichtamol.


Jak si mohu pomoci sám?

  • Dbejte na péči o pokožku, promazávajte ji vhodnými mastmi a krémy.
  • Neškrábejte se a neodstraňujte šupinky kůže násilím, tím se nemoc rozšiřuje. Především u dětí je skvělé zkusit Tubifast Garments - oděvy navržené speciálně pro atopiky. Nemají švy, jsou praktické a snižují potřebu škrábat se až o 60 %.
  • Snažte se chránit kůži před podrážděním jakéhokoli druhu.
  • Noste oblečení, které kůži nedráždí - volnější a přírodní materiály, ideálně bezešvý oděv.
  • Vyhýbejte se všem dráždivým vlivům a alergenům - pyl, prach, roztoči, cigaretový kouř, pot, příliš chemicky ošetřovaná voda, suchý vzduch, zima, přímé slunce (opalování).
  • Nepoužívejte klasické mýdlo, které kůži vysušuje, ale zakupte si přípravky vhodné pro atopiky.

Musím změnit svůj životní styl?

➤ S atopickým ekzémem můžete žít plnohodnotný život. Musíte jen eliminovat vlivy, které nemoc zhoršují – nejčastěji alergeny, takže jistá změna v životním stylu bude potřeba. Mezi negativní vlivy patří přímé slunce a pot, budete si tedy muset odpustit opalování a náročnější druhy sportů. Vyhýbejte se také zvířecí srsti, prachu, pylu, roztočům a příliš chemicky ošetřované vodě (bazény).


Jaké aktivity nesmím dělat s atopickým ekzémem?

➤ Není nutné se vyhýbat konkrétní aktivitě, pokud vám nezpůsobuje komplikace. Každému škodí něco jiného, proto se poraďte s lékařem. Nejčastěji se doporučuje omezení náročnějších sportů, při kterých se člověk potí, protože pot má vliv na zhoršení projevů atopického ekzému. Také je dobré vyhnout se pobytu na přímém slunci a opalování. V případě, že má na vaši pokožku špatný vliv voda, která je nadměrně ošetřená chemií, tak se vyhýbejte i bazénům.


Mohu se s atopickým ekzémem koupat?

➤ Většina atopiků snáší lépe sprchování než koupel. Ale pokud máte koupele v oblibě, není potřeba se jim vyhýbat. Doporučujeme do lázně přidat trochu masti či krému, který používáte na zvláčnění pokožky. Ideální jsou 4 g Epaderm Ointment. Doba koupání by neměla přesáhnout 10 minut. Ihned po koupání se důkladně, ale šetrně osušte a namažte pokožku krémem.


Pomůže pobyt u moře či na horách atopickému ekzému?

➤ Ano! Je prokázáno, že přímořská léčba pomáhá zlepšit průběh onemocnění a to až na několik měsíců. Je však nutné, aby pobyt u moře trval alespoň 3 či více týdnů.

Co se týče pobytu na horách, je určitě skvělé dýchat čerstvý horský vzduch a hýbat se. Tento blahodárný vliv na psychiku pomůže do jisté míry se zmírněním projevů atopického ekzému. Nezapomeňte svou pokožku dostatečně chránit opalovacím krémem a mastí na zvlhčení pokožky.


Myslím, že mám atopickým ekzém, jak se to pozná?

➤ Jako laik to nikdy nepoznáte s jistotou. Atopický ekzém musí diagnostikovat kožní lékař. Ten vám také poradí, jaké vlivy vám nemoc zhoršují, čeho se přesně vyvarovat, doporučí ideální léčbu a případně vám také napíše vhodné léky (na alergii či zlepšení imunity).


Ekzém zcela vymizel, proč se musím nadále léčit?

➤ Atopický ekzém je dědičné onemocnění a bohužel se nedá zcela vyléčit. Může se tedy kdykoli vrátit. Tím že budete i nadále kůži promazávat krémem na atopický ekzém a vyhýbat se negativním vlivům (spouštěčům) se chráníte před návratem příznaků či zhoršením projevů.

Produkty na ošetření atop. ekzému