Lupénka u dětí

U dětí se lupénka objevuje nejčastěji mezi 10. a 20. rokem a většinou je způsobena dědičně, tedy tím, že jeden či oba z rodičů dítěte psoriázou trpí také. Projevit se může různě, u některých dětí dochází k drobnějším projevům po celém těle, především ve chvíli, kdy dítě onemocní infekčním onemocněním (např. angínou) nebo se naopak lupénka objeví lokálně na místě, kde si dítě kůži poranilo (odřenina, popálenina).

Hlavní rozdíl mezi lupénkou u dětí a dospělých osob je způsob léčby. Zatímco pro dospělé je možností léčby více, u dětí se některé způsoby nedoporučují, ať už proto, že je dětská kůže více citlivá, anebo proto, že se jedná o podávání léků, které do určitého věku nejsou vhodné nebo mohou mít vedlejší účinky. Víte, že je dětská kůže až 5x tenčí než pokožka u dospělých osob? Je to tak. Proto se léčiva do dětské kůže vstřebávají mnohem rychleji a pronikají hlouběji.

Důležité je zmínit, že psoriáza se nikdy nedá zcela vyléčit, takže když mluvíme o léčbě, jedná se především o zmírnění projevů onemocnění. Velmi podstatná je především u dětí preventivní péče, a to i ve chvíli, kdy se projevy na kůži podaří dostat pod kontrolu.

Obecně lze říci, že pro děti je vhodná pouze lokální léčba, která spočívá v důkladné péči o kůži, kterou je nutné promazávat hydratačními krémy a mastmi. Epaderm Cream je skvělý při méně závažných projevech lupénky či jako prevence, pokud jsou projevy onemocnění vážnější je vhodná mast Epaderm Ointment. Kosmetiku, kterou dítě používá (mýdlo, šampon apod.) nahraďte za produkty, které jsou určeny pro pokožku s lupénkou, ekzémem či alespoň pro velmi citlivou pokožku.

U starších dětí se pak někdy používají další produkty. Derivát vitamínu D3 (kalcipotriol), který je vhodný až pro děti od 12 let. Derivát vitamínu A (tazaroten) či kortikosteroidy se doporučují jen pokud je k tomu důvod, navíc by se měli používat až u náctiletých dětí.

V některých případech může lékař pro léčbu dítěte doporučit fototerapii. Ve formě ultrafialového světla se aplikuje u náctiletých dětí v místě postižení - pokud nezabírá lokální léčba. V podobě laseru se pak používá při léčbě psoriázy na dlaních a ploskách nohou. Co se týče pobytu na slunci, tak ten se doporučuje jen v některých případech. Většinou platí, že by se děti měli sluníčku spíše vyhýbat.

Produkty na ošetření lupénky