Lupénka ve vlasech

Lupénka ve vlasech postihuje minimálně 50% psoriatiků a její příznaky jsou pro toto onemocnění typické. Ve vlasech, tedy přesněji řečeno na pokožce hlavy, se vyskytují vystouplá ložiska pokrytá stříbrnými šupinkami, které se odlupují. Může se objevit také zarudnutí či svědění, výjimečně také bolestivost dané oblasti.

Pokud se lupénka ve vlasech objeví jen v malém množství a výjimečně, doporučuje se ji neřešit s tím, že brzy odezní sama. Jestliže lupénka přetrvává určitě je vhodné zahájit léčbu, a to i přes to, že se vyskytla na takto komplikovaném místě. Ošetřit pokožku hlavy může být náročnější právě proto, že je ukryta pod vlasy. Někdy se lupénka rozšíří také kolem krku, čela a do oblasti uší.

Před zahájením léčby se vždy poraďte s lékařem, který zohlední stav lupénky i další okolnosti, jako zda se projevuje jenom ve vlasech či i jinde po těle, v jakém množství se psoriázy objevila a také jak jste reagovali na dosavadní léčbu tohoto onemocnění.

Co tedy na lupénku ve vlasech pomáhá?

Prvním krokem je připravit pokožku hlavy na léčbu. Je nutné šetrně odstranit, co nejvíce šupinek. Přes ně by se totiž léčebné přípravky nemusely správně vstřebat. Použijte pečující přípravek s obsahem kyseliny salicylové nebo mléčné, případně urei nebo fenolu. Opatrně přípravek do vlasů a vlasové pokožky aplikujte. Pokud máte ve vlasech i po tomto umytí stále hodně šupinek, použijte hydratační krém, který kůži zvlhčí a po dalším umytí by měly šupinky odpadat. Zbytek šupinek z vlasů odstraňte lehkým vyčesáváním vlasů kartáčem.

Následná léčba lupénky ve vlasech spočívá v aplikaci lokálních přípravků. Při mírnějších projevech můžete zůstat u těch s kyselinou salicylovou/mléčnou, urea a fenolem. Ty pomáhají proti zánětu. Vhodné jsou také dehtové šampony, krémy a mýdla, která mají sice nepříjemnou vůni, ale pomohou s nepříjemným svěděním. Při vážnějších projevech můžete zkusit kortikosteroidy, které se aplikují injekčně. Nic nepomáhá a lupénka ve vlasech přetrvává? Poslední možností může být fotoléčba a biologická léčba.

Někdy může v důsledku psoriázy v oblasti hlavy nebo z důvodu používání přípravků s kyselinou salicylovou, dojít k vypadávání/ztrátě vlasů. Nebojte se, jakmile se projevy lupénky zmírní a bude ukončena léčba zmíněným šamponem, vlasy opět začnou růst.

Produkty na ošetření lupénky