Atopický ekzém u miminek a kojenců

Poprvé se atopický ekzém projevuje ve velmi útlém věku a bohužel není nic neobvyklého, že se s ním miminko už narodí, nebo že se objeví krátce po porodu - ještě v kojeneckém věku. Pokud nahlédneme do celkové populace, atopickou dermatitidou trpí 15-30% dětí a to včetně miminek a kojenců.

Jedná se o chronické onemocnění kůže, které není infekční. Útěchou může být fakt, že se střídá klidová fáze s fází vzplanutí choroby a je dokonce šance, že během dětství či počátku dospělosti choroba zmizí (respektive zůstane pod kontrolou v klidové fázi). Atopický ekzém u miminka poznáte podle charakteristických projevů, kterými jsou suchá či olupující se kůže, vyrážka, puchýřky a také příliš bledý anebo naopak zarudlý obličej. V horších případech může dojít také k popraskání kůže. Prvotních příznaků si bohužel nemusíte všimnout, protože těmi je pnutí a svědění kůže, jenže malé miminko se ještě poškrábat neumí. Proto si rodiče kojenců nemoci všimnou spíš až ve chvíli, kdy se ukáže zarudlá kůže a vyrážka.

U miminek a kojenců se ekzém zpravidla objevuje na obličeji (čelo, tváře, brada), krku a stehnech. Může se však ukázat i na jiných částech těla. Pokud zaznamenáte ekzém u svého miminka, vždy se nejprve poraďte s praktickým a kožním lékařem. U malých dětí se často objevují i jiné druhy ekzému a vyrážek, které se na rozdíl od atopického ekzému, dají vyléčit snadněji.

Ideální je vypozorovat, co je spouštěčem vašeho miminka. Často to může být potravinová alergie (např. na kravské mléko, někdy stačí, že ho pije matka a přes ní se dostává do mateřského mléka), nevhodný kosmetický přípravek, špatný materiál či příliš upnuté oblečení, vadit může i velké teplo (pot) či velká zima (suchá kůže), zvířecí srst, prach, pyl a roztoči.

I u malých miminek je základem správná péče o pokožku, aby se stav atopického ekzému zlepšoval. Epaderm Cream je ideální na mírnější příznaky atopického ekzému či jako preventivní péče. Mast Epaderm Ointment pomůže při středních a vážných projevech ekzému. Speciálně pro děti jsme vyvinuli také řadu funkčního oblečení Tubifast Garments. Oděv snižuje potřebu škrábat se až o 60 %, díky tomu se zlepšuje kvalita spánku i psychická pohoda. Oděvy chrání pokožku, udržují mast (brání jejímu setření) a jsou z příjemného materiálu bez švů. K dispozici jsou velikosti ideální pro kojence od 6 měsíců věku.


Máme pro vás několik tipů, jak miminku s atopickým ekzémem pomoci.

  • Na noc mu dávejte rukavičky, aby si nemohl ve spánku kůži rozškrábat.
  • Do koupele přidejte ovesné vločky či vhodnou mast, aby lázeň pokožku zklidnila.
  • Miminko umývejte každý den, po koupeli ho opatrně a zlehka osušte a ihned namažte vhodným krémem či mastí.
  • V horkých měsících dejte krém či mast do lednice, až budete děťátko mazat, tak nejen že pokožku zvláčníte, ale i příjemně ochladíte.
  • Nepoužívejte parfémované plenky a vlhčené ubrousky, které pokožku zbytečně dráždí.
  • Oblečení miminka perte šetrným pracím prostředkem a bez aviváže.

Produkty na ošetření atop. ekzému