Atopický ekzém ve vlasech

Atopický ekzém se může objevit v podstatě kdekoliv na těle. U miminek je to nejčastěji obličej (čelo, tváře, brada), krk a stehna. U starších dětí pak také obličej, dále lokty, hřbety rukou, zápěstí a loketní i podkolení jamky. U dospělých osob se pak projevuje především na končetinách, tedy na rukou, zápěstích, kotnících a v loketních a podkolenních jamkách, ale i u dospělého se může atopický ekzém objevit na obličeji, krku nebo dokonce ve vlasech.

Pokud se objeví atopický ekzém ve vlasech, je to ještě o něco nepříjemnější než když se ukáže na jiných částech těla. Proč? Protože vlasy není možné promašťovat krémem, aby pokožka nebyla suchá, ale naopak hydratovaná. Pokud jsou strupy ve vlasech příliš velké, může někdy dojít i k tak velkému zacuchání vlasů, že je nutné část vlasů ustřihnout a mnoho atopiků se rozhodne pro krátký účes jen proto, aby se jim pokožka hlavy lépe ošetřovala.

Při správné péči o pokožku hlavy se však dlouhých vlasů vzdávat nemusíte. Základem je nenechat pokožku hlavy suchou, ale naopak ji co nejvíce hydratovat a být k ní šetrný. Ideální je neumývat si vlasy každý den, protože častým umýváním může docházet právě k vysychání pokožky. Nikdy si vlasy nemyjte horkou ani ledovou vodou, vždy použijte vlažnou vodu. Celý proces mytí vlasů by měl zabrat jen pár minut, pokud se pokožka namáčí příliš dlouho (více než 10 minut) opět dochází k jejímu vysychání. Chlorované vodě by se vaše hlava měla vyhýbat obloukem.

Podstatnou roli hraje vhodně zvolená vlasová kosmetika. Používejte pouze speciální šampony určené pro atopickou vlasovou pokožku. Tyto šampony obsahují mastné kyseliny, ty pomáhají udržovat ochrannou bariéru kůže, aby zůstala hydratovaná. Někdy jsou v šamponu navíc i další protizánětlivé a zvlhčující přísady a naopak v nich nenajdete žádné přidané parfémy či konzervanty. Pokud se atopický ekzém ve vlasech zhoršuje, vyzkoušejte oplachy vlasové pokožky borovou vodou, heřmánkovým či černým čajem nebo slabým roztokem hypermanganu. Roztok naneste na hlavu a jemně promasírujte.

Výborné je také použití konopného a čajovníkového oleje. Pokud se ekzém ve vlasech objeví u miminka či malého dítěte, nebo pokud se zrovna další den nikam nechystáte, doporučujeme na ty části hlavy, kde se atopický ekzém objevuje, použít krém či mast Epaderm pro rychlejší léčbu vlasové pokožky.

Produkty na ošetření atop. ekzému