Mölnlycke Health Care
Kompletní ošetření kůže

Zde naleznete nejčastější otázky a odpovědi v kategorii Atopický ekzém. Nenaleznete-li odpověď na svou otázku, neváhejte a kontaktujte nás, rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy.

Jak poznám atopický ekzém?

Atopický ekzém se projevuje zarudnutím kůže, výskytem pupínků a puchýřků, které velmi svědí. Projevy jsou ale velmi často individuální, nemoc by měl vždy diagnostikovat lékař.

Je atopický ekzém nakažlivý?

Nemusíte se bát, nemoc nakažlivá není.

Je ekzém vyléčitelný?

Bohužel ne, jedná se o vrozenou nemoc, takže se vyléčit nedá, ale díky moderním lékům lze příznaky nemoci takřka úplně potlačit.

Jaké léky mi lékař předepíše?

Lékař může předepsat antihistaminika, která pomáhají zmírnit svědění a zarudnutí kůže. Dále vám doporučí, abyste kůži mazali vhodném krémem – tzv. emolienciem. U akutních případů je možné předepsat také kortikosteroidy.

Jak si mohu pomoci sám?

  • dbejte na péči o pokožku, promázavejte jí vhodnými mastmi a krémy
  • neškrábejte se, ani neodstraňujete šupinky kůže násilím
  • snažte se chránit kůži před podrážděním
  • noste oblečení, které kůži nedráždí (volnější a přírodní materiály)
  • vyhýbejte se všem dráždivým vlivům a alergenům
  • nepoužívejte klasické mýdlo, které kůži vysušuje

Musím změnit svůj životní styl?

S atopickým ekzémem lze žít plnohodnotný život. Musíte jen vyloužit vlivy, které nemoc zhoršují – nejčastěji alergeny. Také je dobré nahradit klasické mýdlo, které vysušuje kůži, jiným přípravkem určeným pro atopiky.

Jaké aktivity nesmím dělat s atopickým ekzémem?

Není třeba se vyhýbat žádné konkrétní aktivitě, pokud vám nezpůsobuje komplikace. Každému škodí něco jiného, proto se poraďte s lékařem.

Myslím, že mám atopickým ekzém, jak se to pozná?

Jako laik to nikdy nepoznáte s jistotou. Atopický ekzém musí diagnostikovat lékař. Ten vám také poradí, jaké vlivy vám nemoc zhoršují a čeho se přesně vyvarovat.

Ekzém zcela vymizel, proč se musím nadále léčit?

Atopický ekzém se nedá zcela vyléčit a může se tedy kdykoli vrátit. Tím že budete i nadále kůži promazávat krémem na atopický ekzém se chráníte před návratem příznaků.

facebookgoogle_plus