Mölnlycke Health Care
Kompletní ošetření kůže

 

Co pomáhá na atopický ekzém u dětí a miminek?

Věděli jste, že v České republice má až 30% dětí atopický ekzém? 

Přitom doposud nejsou známy příčiny této nemociani nejúčinnější léky nedokáží odstranit vrozený sklon k této nemoci, který přetrvává celý život.

Jinými slovy, pokud tento sklon má člověk vrozený, tak jej má napořád. Neví se, jak nemoc vyléčit a jestli v dospělosti opět nepropukne.

Jeden z hlavních projevů ekzému je suchá pokožka a svědění, které nutí ke škrábání. Škrábání porušuje ještě více již tak narušenou kožní bariéru a otevírá se cesta pro škodliviny, kterým nic nebrání vniknout do těla a způsobit například virovou, bakteriální či plísňovou infekci. Čím více se pokožka škrábe, tím více svědí. 

Cyklus svědění a škrábání může způsobit nejen poškození pokožky dětí, ale také poruchy spánku.

Navíc možná už sami víte, že hlídat děti 24 hodin denně, aby se neškrábaly, není v lidských silách.

Statistiky výzkumů zveřejněné na portále Národní asociace pro ekzém - nationaleczema.org - ukazují, že:

U 60% dětí s atopickým ekzémem jsou pozorovány poruchy spánku, což má dopad i na denní průměrnou délku spánku rodičů.

U jednoho ze tří dětí s atopickým ekzémem se navíc vyvine astma nebo senná rýma. Riziko vzniku astmatu se zvyšuje se závažností atopického ekzému.

U malých dětí s atopickým ekzémem je 6krát větší pravděpodobnost vzniku potravinové alergie ve srovnání s dětmi bez atopického ekzému.

Děti a dospívající s atopickým ekzémem mají 2x až 6x vyšší pravděpodobnost deprese, úzkosti nebo poruchy chování než děti bez atopického ekzému

Bohužel atopický ekzém je závažné onemocnění.

Naštěstí pro vás, se mnoha těmto komplikacím dá předejít.

Zajímá vás jak?

Jedno ze zásadních témat v léčbě atopického ekzému je péče o pokožku. Atopický ekzém totiž vzniká v důsledku porušené kožní bariéry. Funkce kožní bariéry je v tom, že má za úkol

 • udržovat vodu uvnitř kůže, nikoliv ji pouštět ven,
 • a naopak nepropouštět škodliviny dovnitř.

Pokud je však tato bariéra zjednodušeně řečeno děravá, tak těmito dírami voda z kůže uniká, a obráceně toxiny, pyl, mýdlo, roztoči, bakterie mají otevřenou bránu dovnitř. Navíc, když voda uniká, kůže se vysušuje, začíná svědit, a proto se začneme škrábat. Škrábáním ještě více otevíráme bránu všem škodlivinám, které mohou vniknout dovnitř. Tělo na to reaguje obranou a tak vzniká zánět neboli dermatitida. Odtud název atopická dermatitida = atopický ekzém.

Co s tím můžete udělat, když je to dáno geneticky?

Můžeme kůži pomoci, aby svůj úkol plnila tak, jak má. Tedy vodu drží uvnitř a škodliviny drží venku. To lze zařídit tak, že kůži pomůžeme "zalepit" zmiňované díry. A to umí kvalitně vyvinutá zvláčňující "promazávadla", neboli emoliencia. Dokáží výrazně zlepšit funkce kožní bariéry. Zjednodušeně řečeno, emoliencia dodají do kůže potřebné struktury, které vyplní díry.

Jeden z častých omylů v léčbě je, že po vymizení příznaků se pacienti přestanou promazávat.

Je histologicky prokázáno, že i v nepostižené kůži pacientů s atopickým ekzémem je kůže stále v pohotovostním zánětlivém stavu. Což ve výsledku znamená, že v závislosti na genetice a intenzitě působení vnějších vlivů může opět dojít k vývoji = vzplanutí atopického zánětu.

I po vzplanutí má smysl pokožku promazávat a pomáhat tak kůži celou fázi lépe zvládnout, zmírňovat svědění a ideálně předejít kožní infekci.

Bohužel ne každý krém či mast dokáže to, co kvalitní emoliencium.

Kvalitní emoliencia musí kůži hydratovat a promašťovat současně. Nesmí vytvářet mastný filtr, který zabrání pokožce "dýchat". Musí obsahovat substance, které se samy rozpouští ve vodě a vodu v kůži vážou.

Emoliencium by mělo obsahovat minimum konzervačních látek, mělo by být naprosto bez parfémů a co nejjednodušší složení. Na trhu je velmi široký výběr promazávacích prostředků. Pro každého pacienta je potřeba nalézt takový prostředek, který mu nejlépe vyhovuje.

Velmi podstatné je, abyste prostředek pravidelně používali a dítěti vyhovoval a nedráždil jej. 

Pokud potřebujete s výběrem pomoci, máme pro vás tip na emoliencium, které patří mezi světovou špičku.

Švédská značka Epaderm

Klinicky ověřená emoliencia v podobě krému a masti vhodné i pro děti a kojence

Neobsahuje parabeny, barviva, parfémy, sulfáty, ani jiné dráždivé přísady

Slouží pro léčbu suchých stavů pokožky, včetně ekzémů a lupénky

Víceúčelové použití - Epaderm emoliencia slouží nejen jako hydratační krém, ale i jako mýdlo a Epaderm mast lze navíc přidávat i do koupele

Speciálně vyvinuta ve spolupráci se špičkovými dermatology z Royal Victoria Infirmary, Newcastle

Jedná se o zdravotnický prostředek, nikoliv kosmetický. Všechny složky prošly náročným testováním na dermatologických pracovištích ve Velké Británii

Epaderm získává řadu ocenění, mezi kterými je i pravidelná cena farmaceutický výrobek roku ve Velké Británii, kdy se do hlasování zapojuje přes 6000 lékárníků.

Snášenlivost emoliencií je jedním z nejdůležitějších faktorů jejich výběru.

Epaderm doporučilo 97% z 295 testovaných lidí, kteří používali krém nebo mast Epaderm.

Epaderm krém a mast jsou vyrobeny pouze z parafínů a z vosku obohaceného o směs mastných alkoholů. Jedná se o látky, které mají nízkou dráždivost a nízkou pravděpodobnost vzniku alergické přecitlivělosti. Z farmaceutického hlediska se jedná o masťový základ, čili neutrální promašťovací přípravek bez dalších léčivých přísad.

 

Kde koupit Epaderm?

Krémy a masti Epaderm lze zakoupit ve vašich lékárnách

nebo

můžete přejít na internetovou lékárnu Lékárna.cz, kde najdete oba produkty v cenovém rozmezí

od 142 Kč do 535 Kč

 

Co říkají zákazníci, kteří to vyzkoušeli?

Ve spolupráci s českým internetovým portálem ProAlergiky.cz již také proběhlo testování v České republice, a to konkrétně na krém Epaderm Cream.  Testování se zúčastnilo 16 osob z různých koutů Česka a většina testujících hlásí zlepšení stavu ekzému, podívejte se na některé výsledky:

Lucie H.: „Dcera je s používáním krému velice spokojena, snadno se nanáší, nemá po něm mastnou plet jako po jiných krémech a může ho používat i jako mycí gel, což je pro ni výhoda, protože nemusí používat více přípravků. Ekzém se jí po používání Epadermu neustále zlepšuje a pomalu se ztrácí. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky.“

Jan N.: „Ekzém rozhodně nezmizel nadobro, ale jako účinné neagresivní (oproti kortikosteroidům) promazávadlo, které má dobré účinky, můžu Epaderm krém doporučit.“

Zahojení ložisek ekzému na krku Matýska.

Zlepšení u Kuby v oblasti kolenních jamek. Petra Ch., maminka 1,5ročního Jakuba: „Na začátku super, mažu tak 4× denně, no ale pak klasika, zhoršení. Ale řekla bych, že už ne do takové míry, jako to bylo…“

Rodiče dvouletého Káji zaznamenali zmírnění vyrážky na zadní straně nohou, v obličeji pouze mírné.

 

Mám vyzkoušet Epaderm Cream nebo Ointment?

Epaderm Cream je krém vhodný spíše na slabší projevy nemoci a preventivní péči. Při silných obtížím použijte mast Epaderm Ointment.

Epaderm Cream 2v1

 • Je vhodný pro lehké projevy, kdy pokožka má tendenci být suchá a svědí
 • Lze používat jako krém i jako mýdlo
 • Má klinicky prokázáno, že účinně zmírňuje příznaky suché pokožky, včetně hydratace a hladkosti, již po dvou týdnech.
 • Je lehký, rychle vstřebatelný a nevytváří na kůži mastný povrch
 • Poskytuje všechny zvlhčující a ochranné výhody emoliencií založených na bázi vosku

Epaderm Ointment 3v1

 

 • Je určená pro léčbu středních až těžkých projevů, kdy pokožka je červená a zanícená
 • Je použitelná jako hydratační krém, do koupele, jako čistič pleti či mýdlo
 • Je vhodná pro noční použití a pro dlouhodobou hydrataci
 • Je ideální pro použití vlhkého nebo suchého zábalu
 • Nevytváří na kůži mastný povrch a velmi rychle se vstřebává do kůže

 

V případě ekzému nemá smysl používání emoliencií odkládat, pořiďte si Epaderm ještě dnes

Krém nebo mast Epaderm na Lékárna.cz

od 142 Kč do 535 Kč

facebookgoogle_plus