Suchá a dehydratovaná pokožka: Čím se liší a jak o ně správně pečovat?

Pokožka, nejsvrchnější vrstva kůže, funguje jako ochranný štít proti patogenům, a je tak klíčová pro zdraví celého organismu. K tomu, aby plnila svůj úkol, však potřebuje dostatek lipidů a vlhkosti. Schází-li pokožce lipidy (tuky), pak ji nazýváme suchou. Pokud ji trápí nedostatek vody, mluvíme o dehydrataci. Jak tyto dva nepříznivé stavy rozeznat a jak o suchou a dehydratovanou pokožku správně pečovat?

Suchá pokožka – stálý typ daný genetikou

Každý z nás má genetické predispozice k určitému typu pokožky. Vzhledem k tomu, že se sklony k suché kůži se již rodíme, jde většinou o trvalý stav. To však neznamená, že na vlastnosti pokožky nemají vliv žádné další faktory. Vysušování pokožky způsobují například nemoci jako atopický ekzém, lupénka či cukrovka. Roli pak hraje i naše životospráva a okolní prostředí.

Suchá pokožka se vyznačuje nedostatkem kožního mazu (lipidů), a tedy i vlhkosti, která se na tuky váže. Tento tzv. hydrolipidický film zabraňuje odpařování vody z pokožky do ovzduší, čímž ji udržuje hydratovanou, a chrání tělo před viry a bakteriemi.

Suchou pokožku poznáte podle:

  • hrubé kůže
  • pnutí
  • nedostatku pružnosti
  • nebo mravenčení

Na suchost kůže má vliv také věk. Zatímco pleť novorozenců je přirozeně vláčná a v pubertě se spíše mastí, s přibývajícím věkem je stále sušší. Seniory pak mnohdy trápí extrémně suchá pokožka, kterou nazýváme pergamenovou kůží.

Ačkoliv se nejedná o kožní nemoc, dokáže velmi suchá pokožka pořádně potrápit. Suchost způsobuje svědění, nepohodlí a nepříjemné pnutí. Tento typ pokožky je navíc náchylnější k poranění, případné rány se hůř hojí a hrozí zvýšené riziko infekce.

Dehydratovaná pokožka – přechodný stav daný okolními vlivy

Dehydratovaná pokožka je na rozdíl od suché kůže jen přechodným stavem, který může potkat jedince se sklony jak k sušší, tak k mastné či normální pokožce. Při dehydrataci kůže dochází při k narušení bariérové funkce kůže ztrátou přirozené vlhkosti.

Jak poznáte, že kůži schází voda? Dehydratovaná pokožka obvykle vypadá unaveně, ztrácí jas, pne a jsou na ní znatelnější známky stárnutí. K dehydrataci dochází zejména vlivem slunečních paprsků, vysušující efekt má však i horká a tvrdá voda. Bez viny není ani stres, únava, dráždivé mycí přípravky, léky nebo alkohol.

Dehydrataci pokožky lze předcházet zdravým životním stylem a používáním hydratačních krémů. Pokud přece jenom dojde k dehydrataci, lze tento stav náležitou péčí poměrně snadno napravit a vrátit obsah vody v kůži do normálu.

Jak pečovat o suchou a dehydratovanou pokožku?

Vše začíná správnou životosprávou. Velmi důležitý je pitný režim, proto každý den dodejte tělu dostatek vody. Naopak omezte konzumaci kofeinu a alkoholu, které ztrátu vody z organismu zvyšují. Sprchujte se maximálně jednou denně a netravte v horké vodě příliš mnoho času, aby nedocházelo k dalšímu vysušování pokožky. Vyhýbejte se také dlouhému pobytu v klimatizovaných a přetopených prostorách.

Suché ani dehydratované pokožce neprospívají běžné mycí prostředky. Jejich vysoké pH a agresivní chemické složení citlivou kůži dráždí a zbavuje mazu. Základ péče o suchou i dehydratovanou pokožku proto tkví v používání šetrné kosmetiky, která podpoří její přirozenou obranyschopnost.

Hydratační krém Epaderm Cream je vhodný pro ošetření velmi suché kůže. Na pokožce vytváří ochranný film, který udržuje správnou vlhkost, čímž pokožku zjemňuje, obnovuje a zvyšuje její odolnost. Krém navíc neobsahuje žádné dráždivé chemické látky, jako jsou barviva, parabeny nebo parfemace, a neublíží tak ani té nejcitlivější pokožce.

Nepříjemné projevy suché kůže zmírníte pravidelnou hydratační péčí. Malé, 50gramové balení Epaderm Cream, které se vejde do kabelky a batůžku, můžete mít stále po ruce a použít ho kdykoliv suchost pokožky pocítíte. Krém se po aplikaci rychle vstřebává, a tak se ihned můžete věnovat běžným činnostem.