Mölnlycke Health Care
Kompletní ošetření kůže

Atopický ekzém se bohužel zcela vyléčit nedá. Lékař může předepsat léky na alergii a léky, které podporují imunitu.  Existuje ale celá řada tipů, jak zmírnit projevy choroby.

Jak si pomoci sám?

 • Hydratovat
  Suchá kůže je pro atopiky zlo. Proto kůži mazejte mastmi a krémy, které ji dostatečně zvlhčí, odborně se jim říká emoliencia Používání emoliencií doporučuje také britská organizace The National Institute for Health and Care Excellence (NICE).
 • Nikdy kůži neškrábejte
  Škrábání nemoc jen rozšiřuje a znemožňuje kůži, aby se uzdravila. Můžete zkusit oblečení a návleky Tubifast. Oblečení je přiléhavé a má ploché švy, které nijak kůži nedráždí.
 • Léčebné koupele
  Připravte si koupel, které zklidní a hydratuje pokožku. Rozpusťte asi 4 g přípravku Epaderm Ointment v horké vodě (odpovídá velikosti mince 5 Kč), nechte směs zchladnout a přilijte do koupele. Horkou směs neaplikujte přímo na kůži, popálili byste se. Horká voda se používá, aby se přípravek lépe rozpustil – podobně jako se cukr rozpouští v čaji.
 • Vlhký zábal
  Mokrý zábal se jako terapie používá velmi často. Jedná se o kombinaci emoliencií (změkčovadel) a fixačních obvazů. Naneste na postiženou kůži Epaderm Cream a navlhčené oblečení Tubifast. Takto dohromady pak změkčovadlo a vlhká vrstva udržují pokožku hydratovanou a snižují zánět či podráždění. Vlhká vrstva také zklidňuje pokožku a pomáhá snižovat svědění.
 • Testy snášenlivosti
  Kupujte si novou kosmetiku? Vždy proveďte test, zda nejste na nějakou složku alergičtí. Naneste malé množství na pokožku, pokud se asi po 3 dnech neobjeví žádná alergická reakce, máte vyhráno.
 • Teplota vody
  Horká i studená voda jsou špatně. Koupejte se zásadně ve vlažné. Opatrně také na příliš chemicky čištěnou vodu. Některým atopikům nemusí vůbec dělat dobře například voda v bazénech. Hned po koupeli kůži jemně osušte, odpařování vody totiž kůži vysušuje, poté kůži potřete speciálním hydratačním prostředkem.
 • Omezte pocení
  Bohužel pot dráždí kůži, proto omezte pobyt na slunci i sportovní aktivity. Pokud má vaše dítě atopické ekzém a přesto chcete, aby vaše dítě sportovalo, volte pomalejší a klidnější sporty – například jógu nebo lukostřelbu.
 • Suchý zábal
  Existuje i suchá varianta zábalu – naneste emoliencium na postiženou kůži a překryjte suchou vrstvou Tubifast oděvu nebo obvazem. Suchý zábal se hodí jako rychlá pomoc, pokud potřebujete odejít z domu nebo je velmi chladné počasí.
 • Vyhýbejte se všem alergenům a dráždivým vlivům
  Eliminujte cokoli, co zhoršuje projevy nemoci.
facebookgoogle_plus