Jak léčit lupénku

Lupénka je ve většině případů chronické onemocnění a ani současná medicína si úplně neví rady s tím, co ji způsobuje. Lupénka se tedy nedá zcela vyléčit a trvale se jí nezbavíte, ale díky léčbě se dají zmírnit příznaky psoriázy a dá se zamezit jejímu zhoršování. Jelikož nemoc není infekční, nemusíte kvůli tomu výrazně měnit svůj režim.

Lupénku musí vždy diagnostikovat lékař, který také vybere nejvhodnější léčbu. V naprosté většině případů léčba lupénky probíhá doma s lékařskou pomocí či doporučením lékaře. Léčba psoriázy se dělí na místní a celkovou.

Při místní léčbě je hlavní promazávání kůže vhodnými přípravky, třeba těmi od Epaderm. Důležité je udržovat kůži hydratovanou a neustále na ní krémy a mastmi tvořit ochrannou bariéru, která brání zhoršování či šíření zánětu. Dále se pak dělají léčebné koupele a někdy je doporučeno užívání léků, které tlumí zánět.

Při těžším průběhu onemocnění se přechází k celkové léčbě za využití léčiv jako jsou retinoidy, metrotrexát či cyklosporin.

Lékař může také doporučit světelnou terapii (tzv. fototerapie), při té se postižená místa ozařují UVB zářením, které potlačuje projevy nemoci. Na terapii stačí docházet ambulantně několikrát týdně.

Někomu vyhovuje také balneofototerapie, která kombinuje lokální terapii s léčebnými koupelemi a světelnou terapií. Do koupelí se nejčastěji přidávají různé byliny, sůl z Mrtvého moře či ichtamol.

V současné době se vyvíjí také biologická léčba, která je vhodná při těžším průběhu lupénky. Spočívá v aplikaci léčebného přípravku pod kůži injekcí.

Pro někoho je vhodná také psychoterapie, jelikož lupénka negativně působí na duševní stav a pohodu psoriatika. Stres může průběh nemoci zhoršovat, proto je důležité pracovat i na své psychice.


Co na lupénku ještě pomáhá?

Zdravý životní styl

Kouření, alkohol a stres nemoc jen zhoršují. Důležité je také dbát na správnou výživu, především pak příjem minerálů (hořčík, vápník, zinek) a vitamínů B1, B2, B5, B6 a kyseliny listové. Pomoci mohou i některé potravinové doplňky.

Hydratace

Dodržujte pitný režim a pijte hodně tekutin (voda, minerálka, čaje), aby se kůže méně vysušovala. Pomáhá také udržovat v místnostech vlhký vzduch.

Péče o kůži

Důležité je kůži mýt jemně, aby nedocházelo ke zbytečnému poškození a podráždění. Ideální jsou hypoalergenní mýdla a šampony, případně přípravky speciálně určené pro pacienty s lupénkou. Kůži nikdy neškrábejte ani neloupejte, tím se projevy jen zhoršují. S tím souvisí také oblečení. Vybírejte volné a měkké oblečení, které nedře kůži.

Neškrábat prosím

Kůži neškrábejte a šupinky, které se na ní tvoří, násilím neolupujte. Mohlo by dojít ke krvácení i dalšímu zhoršení stavu. Snažte se chránit pokožku před poraněním a otíráním se o hrubé povrchy. Ideální je nosit volnější bavlněné oblečení s delším rukávem či nohavicemi (aby chránilo tu část těla, kde se lupénka projevuje).

Vhodná kosmetika

Všechny přípravky, které přijdou do kontaktu s vaší pokožkou, by měly být šetrné a vhodné pro psoriatiky, ať už jde o mýdlo, šampon, prací prášek či aviváž.

Pozor na chemikálie

Pokud pracujete s chemikáliemi, a to i když jen doma uklízíte nebo myjete nádobí, používejte ochranné rukavice (ideálně bavlněné a na ně až gumové).

Sluníčko

Sluneční paprsky působí léčebně, ale zároveň mohou stav pokožky zhoršit. Opalování nedoporučujeme, ale pobytu na slunci se nevyhýbejte. Důležité je použít krém s ochranným faktorem, abyste se nespálili.

Masti a krémy

Postižená místa pravidelně ošetřujte mastí na lupénku. Pomoci mohou také zábaly. Epaderm Cream je vhodný při lehčím průběhu a prevenci, mast Epaderm Ointment pomůže při středním a závažném onemocnění lupénkou. Tip: Dejte trochu Epaderm přípravku do koupele a užijte si léčebnou lázeň.

Produkty na ošetření lupénky