Jak léčit atopický ekzém

V současné době bohužel neexistuje léčba, která by vás atopického ekzému jednou pro vždy zbavila, protože se zcela vyléčit nedá. Dobrou zprávou je, že se atopická dermatitida dá zmírnit, a to především správnou péčí o pokožku, jako je její dostatečné mazání. Jako částečná léčba mohou posloužit léky na alergii a podporu imunity, které vám předepíše lékař.

Co dalšího pomáhá na atopický ekzém?

Hydratujte

Suchá kůže je pro atopiky zlo. Čím kůži mazat, aby se atopický ekzém zmírnil? Ideální jsou masti a krémy, které pokožku dostatečně zvlhčí. Odborně se těmto přípravkům říká emoliencia a jejich používání doporučuje také britská organizace The National Institute for Health and Care Excellence (NICE). Epaderm Cream je ideální při lehčích projevech či jako preventivní péče. Mast Epaderm Ointment je vhodná při středních a silných obtížích. Hlavní výhodou obou produktů je, že se rychle vstřebávají a nezanechávají na kůži mastný povrch, zároveň však pokožku hydratují a tvoří na ní ochrannou bariéru k udržení správné vlhkosti pokožky.

Nikdy kůži neškrábejte

Škrábání nemoc rozšiřuje a znemožňuje kůži, aby se uzdravila. Pokud se zlozvyku (škrábání se) nemůžete zbavit, zkuste oblečení a návleky Tubifast. Oblečení je přiléhavé a má ploché švy, které kůži nedráždí.

Léčebné koupele

Připravte si koupel, která zklidní a hydratuje pokožku. Rozpusťte 4 g přípravku Epaderm Ointment v horké vodě (odpovídá velikosti mince 5 Kč), nechte směs zchladnout a přilejte do koupele. Horkou směs neaplikujte přímo na kůži, může dojít k popálení. Horká voda se používá, aby se přípravek lépe rozpustil – podobně jako se cukr rozpouští v čaji.

Vlhký zábal

Mokrý zábal se jako terapie používá velmi často. Jedná se o kombinaci emoliencií a fixačních obvazů. Naneste na postiženou kůži Epaderm a navlhčené oblečení Tubifast. Emoliencium spolu s vlhkou vrstvou udrží pokožku hydratovanou a snižuje zánět či podráždění. Vlhká vrstva také zklidňuje pokožku a pomáhá snižovat míru svědění.

Testy snášenlivosti

Kupujte si novou kosmetiku? Vždy proveďte test, zda nejste na nějakou složku alergičtí. Naneste malé množství na pokožku, pokud se do 3 dnů neobjeví žádná alergická reakce, máte vyhráno.

Teplota vody

Horká i studená voda nejsou ideální. Umývejte se zásadně ve vlažné vodě. Opatrní buďte na až příliš chemicky čištěnou vodu. Některým atopikům nemusí dělat vůbec dobře například voda v bazénech. Hned po koupeli kůži jemně osušte, odpařování vody totiž kůži vysušuje, poté kůži natřete speciálním hydratačním krémem.

Omezte pocení

Bohužel pot dráždí kůži, proto omezte pobyt na slunci i sportovní aktivity. Pokud máte vy či vaše dítě atopický ekzém a sportu se vzdát nechcete, volte pomalejší a klidnější sporty – například jógu nebo lukostřelbu.

Suchý zábal

Existuje i suchá varianta zábalu – naneste emoliencium na postiženou kůži a překryjte suchou vrstvou Tubifast oděvu nebo obvazem. Suchý zábal se hodí jako rychlá pomoc, pokud potřebujete odejít z domu nebo je velmi chladné počasí.

Vyhýbejte se dráždivým vlivům

Eliminujte cokoli, co zhoršuje projevy nemoci, vyhýbejte se především alergenům a vnějším vlivům - prach, pyl, zvířecí srst, cigaretový i jiný kouř, pocení či zima.

Produkty na ošetření atop. ekzému